Posiadanie w swojej okolicy brzozy, to cenny dar. Takie drzewo jest niczym lekarz. Uzdrawia nerki, stawy oraz problemy skórne.

Brzoza nie tylko pięknie prezentuje się w lesie bądź w ogrodzie, ale również przydaje się w medycynie ludowej.

Z niej są wykorzystywane głównie młode wiosenne liście oraz pąki, jak również sok i kora. Brzoza wspomaga także zdrowie dróg moczowych, nerek, kości, stawów, skóry albo włosów. Istotne jest również to, iż wspomaga ona również odchudzanie i jednocześnie oczyszcza organizm.

Warto wiedzieć w jaki sposób należy zbierać, suszyć, a potem przechowywać brzozę i jak przygotować detoksykującą albo moczopędną herbatę bądź domową nalewką lub eliksir brzozowy wpływający na utrzymanie i zachowanie pięknych i zdrowych włosów.

Brzoza najczęściej występuje w mieszanych lasach liściastych, na łąkach albo w pobliżu stawów albo strumieni.

Jej liście zawierają kwasy organiczne, garbniki, karoten, cynk oraz witaminę C. Dzięki niej można oczyścić o odwodnić organizm, wspomóc leczenie nerek i zapalenie dróg moczowych. Dodatkowo brzoza efektywnie wpływa podczas miażdżycy, osteoporozie albo zapaleniu kości.

Ten sprawdzony pomocnik w leczeniu wielu schorzeń stawów odnajduje swoje cenne zastosowanie np. w diecie redukcyjnej, dlatego że stymuluje pracę zarówno wątroby, jak i trzustki i jednocześnie przygotowuje organizm do dalszego rozpadu zapasów tłuszczu.

Liście brzozy najlepiej zbierać wiosną jeszcze przed kwitnieniem albo już w trakcie tego okresu.

Wystarczy pociągnąć je w przeciwnym kierunku wzrostu z gałązek. Należy je suszyć w suchym i przewiewnym miejscu poprzez rozłożoną ich warstwę, co jakiś czas odwracając.

Jeśli liście brzozy będą właściwie wysuszone to zachowają kolor, delikatnie ostry smak oraz przyjemny aromat. Zaleca się, żeby przechowywać je w ciemnym pomieszczeniu i w szczelnie zamykanym pojemniku.

Herbata brzozowa ze świeżych liści – składniki:

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!