Bóle odcinka lędźwiowego – jak temu zaradzić i dlaczego dolna część pleców boli. Skuteczne sposoby na pozbycie się bólu
Bóle w dolnej części pleców – co się do nich przyczynia i jak zneutralizować tę dolegliwość. Przedstawiamy sposoby, które na pewno nie zawiodą i wpłyną na zmniejszenie bólu.
Dolegające wielu z nas bóle krzyża bardzo często powodują pogorszenie zadowolenia z życia. Trudniej się prawidłowo funkcjonuje, co wpływa negatywnie na samopoczucie. Poniżej przybliżamy, skąd się bierze ból w dole pleców i podpowiadamy, jak się z nim uporać.
1. Ponaciągane mięśnie
Mięśnie można naciągnąć najczęściej, gdy zrobimy nagły i szybki ruch po dłuższym czasie pozostawania w niezmienionej pozycji. Wystarczy, że siedzisz długo bez ruchu, np. podczas pracy, i niespodziewanie się po coś wychylisz. Będziesz chciał wstać, a po wyprostowaniu dolegliwość zacznie coraz mocniej doskwierać, ból będzie rozlewać się wokół pasa i przemieszczać się po udach w kierunku kolan i stóp.
2. Kiedy wypada dysk – kręgosłup z przepukliną
Krążki umieszczone pomiędzy kręgami (dyski) zawierają w sobie płyn. Ich zadaniem jest amortyzowanie kręgów leżących blisko siebie. Dyski jak resory zmniejszają wstrząsy, które są nieuniknione, kiedy zwyczajnie się poruszamy.
Czasami zdarza się, że nagły, gwałtowny, wadliwy ruch spowoduje wypadnięcie dysku (wystarczy podnieść ciężar, będąc w niewłaściwej pozycji). Czujemy wtedy ogromny ból, zdarza się, że występują skurcze albo nawet pojawia się niewielkie wybrzuszenie w miejscu kontuzji. Dolegliwość mocno daje się we znaki najczęściej rano i pojawia się zwłaszcza u ludzi, którzy podejmują różne aktywności sportowe.
3. Długotrwale występujące przeciążenie
Nadmiarowe przeciążenia fizyczne, a także przewlekłe trwanie w niezmienionej pozycji mogą wywoływać chroniczne napięcia i przeciążenia kręgosłupa, a te z kolei będą dawać objawy w postaci uciążliwego i przewlekłego bólu.
Ciągłe przeciążanie którejś ze stron ciała, wielokrotnie powtarzane ruchy – wszystko to może wywołać w obszarze kręgosłupa stany zapalne. Nierzadko skutki są poważne i doprowadzają do ograniczeń ruchomości, znacznego spadku fizycznej sprawności i wręcz ograniczenia możliwości zwyczajnego, swobodnego poruszania się i życia. Pod żadnym pozorem nie wolno banalizować i pomijać sygnałów, które mogą przepowiadać późniejsze kłopoty.
Czy jest na to jakaś rada?
Oczywiście możliwa jest poprawa jakości życia, wyeliminowanie bólu i powrót dobrego samopoczucia. Namawiamy do zastosowania się do kilku łatwych reguł, a efekty powinny być widoczne już po niedługim czasie. Działania, które zalecamy, to:
- nauczenie się i staranie się, aby utrzymywać właściwą postawę;
- używanie taśm i plastrów do specjalistycznego utrzymywania mięśni;
- masaże – w miarę możliwości regularne;
- uprawianie jogi, rozciągania, pływania.
4. Kiedy stawy zaatakuje choroba zwyrodnieniowa
Nie da się ukryć, że postępujące lata naszego życia negatywnie wpływają na stan organizmu i jego układy. Organy i struktury słabną, niszczą się i degenerują. Więzadła, stawy, dyski międzykręgowe, tkanki chrzęstne, mięśnie – wszystko to staje się coraz mniej elastyczne, coraz bardziej sztywnieje, a stąd już niedaleko do osteoartrozy, inaczej nazywanej zwyrodnieniem stawów.
Co na to poradzić?
Najlepszą i konieczną profilaktyką jest utrzymywanie fizycznej aktywności. Sztywność stawów i zanikająca elastyczność mięśni głównie spowodowane są słabą ruchliwością oraz siedzącym trybem życia i pracy, które dodatkowo jeszcze przeciąża dyski i wpływa na ich osłabienie. Zatem, bardzo ważne jest, aby:
- zdrowo się odżywiać i spożywać pokarmy działające przeciwzapalnie;
- dostarczać organizmowi kwasy tłuszczowe omega 3, najlepiej w każdym posiłku;
- codziennie spacerować i wykonywać choć kilka nieskomplikowanych ćwiczeń;
- rozciągać się nie tylko każdego ranka, ale i kilka razy w tygodniu po aktywnościach fizycznych obciążających mięśnie – wpłynie to na dłuższe zachowanie zdrowia kręgosłupa i sprawności całego ciała;
- dbać o dostarczanie w pokarmie oraz suplementację witaminy D oraz mikroelementów, zwłaszcza magnezu;
- porozmawiać z lekarzem o ewentualności przyjmowania preparatów, które wspierają zdrowie i funkcjonowanie stawów.
Comments are closed.