Jeśli chcesz, aby Twoje pomidory rosły piękne i smaczne, musisz im zapewnić przyjaciół. Instrukcje.

Pomidory i ich przyjaciele — chronią dla świetnego owocowania

Jak ludzie zawierają ze sobą przyjaźnie, tak i czynią to rośliny. Może brzmieć to nieco abstrakcyjnie, ale przykładem są pomidory, które mają kilku sprzymierzeńców. Decydując się na posadzenie pomidorów, dobrze jest zapewnić im odpowiednie towarzystwo. Odpowiednie, czyli chroniące przed chorobami i sprawiające, że pomidory obficie owocują.

Sadzenie towarzyszące — co to jest?

Sadzeniem towarzyszącym określa się uprawę obok siebie dwóch lub więcej różnych gatunków, która ma przynieść każdemu z nich korzyści z takiego sąsiedztwa. Przykładem jest między innymi pomaganie w spełnianiu wymagań żywieniowych czy zdolności odstraszania szkodników.

Co daje sadzenie towarzyszące?

Zalet takiego sposobu uprawy warzyw i roślin jest całkiem dużo.

Minimalizacja ryzyka

Metoda sadzenia towarzyszącego pozwala zmniejszyć ryzyko upadku całej uprawy, jeżeli jeden z gatunków zostanie zaatakowany przez chorobę lub szkodniki Dla najlepszego efektu trzeba skupić się na naturalnych wzorcach wzrostu oraz różnorodności.

Zastąpienie dużych monokultur, na przykład wielu pomidorów w jednej sekcji, przez polikultury pozwoli na lepszy wzrost każdego z gatunków.

Uprawa pod ochroną

Sadzenie różnych gatunków obok siebie może zapewnić naturalną ochronę wrażliwszych roślin przed niepogodą, na przykład opadami czy wiatrem.

Powiedzieć szkodnikom: “nie”!

Uprawa towarzysząca sprzyja także ochronie hodowanych warzyw przed grożącymi im szkodnikami. Kiedy jeden z gatunków jest bardziej narażony, dobrze posadzić koło niego pożyteczne rośliny, których szkodniki unikają. Dzięki temu obie uprawy będą chronione bez konieczności użycia do tego specjalnych, chemicznych środków.

Dać się pozytywnie zaskoczyć

Sadzenie warzyw oraz roślin owocowych obok tych, które wytwarzają pył i nektar w nadmiernej ilości, zwiększa populację owadów i pomaga zwalczać szkodniki.

Dobrzy przyjaciele pana pomidora

Wśród roślin, które pojawiają się w ogrodach, jest wiele takich, które współtowarzysząc pomidorowi, będą dla niego prawdziwymi przyjaciółmi.

Nagietek

Tym, co łączy pomidory i nagietek oraz sprawia, że są dla siebie dobrymi kompanami, są te same potrzeby. Nagietek jest rośliną wytwarzającą substancje chemiczne odstraszające mole, jego sadzenie między pomidorami będzie stanowić ochronę przed nicieniami w węźle korzeniowym gleby.

Decydując się na takie sadzenie towarzyszące, najpierw należy zasadzić pomidory, po czym wykonać otwory w gwoździu. Odległość między tymi dwoma gatunkami powinna wynosić około 45 centymetrów. Pozwoli ona na prawidłowy rozwój pomidorów, jak i możliwość pełnego wzrostu.

Bazylia

Wraz z pomidorem tworzy niezły duet nie tylko na talerzu — posadzona wraz z nim bazylia sprawi, że pomidory nabiorą lepszego smaku. Zioło to ochroni również przed mszycami, muchami, komarami, roztoczami czy też robakami. Tego samego dokona, będąc posadzoną również obok papryki oraz szparagów.

Czosnek

Czosnek sprawdzi się jako kompan wspólnego sadzenia z pomidorem, gdyż skutecznie odstraszy mszyce. Ze względu na wysoką zawartość siarki pomaga pozbyć się także szkodników, jakimi są ćmy i inne niechciane owady. Można go łączyć w sadzeniowe duety także z różami, selerem, burakami, sałatą, ziemniakami, truskawkami czy też drzewami owocowymi. Nie poleca się sadzenia obok siebie czosnku i grochu, bo będzie to skutkować marną uprawą obu.

Sadzenie towarzyszące — inne kombinacje

Wśród innych możliwych sadzeń towarzyszących wymienia się także:

  • jabłka i morele — przepadają za towarzystwem czosnku i nagietka,
  • fasola — sprawdzi się obok marchwi, kukurydzy, selera, ogórków, grochu, ziemniaków, bakłażana, truskawek oraz rzodkiewki, jednak należy unikać sadzenia z czosnkiem, cebulą, porem i szczypiorkiem. Nie sprzyja także łączenie z burakami, gdyż zabieg ten spowolni wzrost obu,
  • buraki — polecane do łączenia z kukurydzą, czosnkiem, miętą, ziemniakami,
  • ogórki — nadają się do sadzenia wraz ze szparagami, fasolą, głębokimi warzywami, kukurydzą, selerem, koprem, sałatą, grochem, cebulą, rzodkiewką,
  • kukurydza i słonecznik — posadzone wraz z pomidorem będą wsparciem dla jego wzrostu i smaku, nie sprawdzą się natomiast jako towarzysze dla szałwii i ziemniaków,
  • koperek — będzie kompanem idealnym dla ogórków, kalafiora, kapusty czy też przyjacielem dla kukurydzy, cebuli i sałaty, jednak nie pasuje do marchwi i pomidorów.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!