Mówi się, że cukier to biała śmierć, która uzależnia bardzie niż kokaina.
Sól jest oskarżana o powodowanie szeregu chorób powiązanych z pracą serca. Jednak to glutaminian sodu E621, który jest obecny w większości produktów spożywczych dokonuje prawdziwego spustoszenia w organizmie.
Czym jest glutaminian sodu E621?
Glutaminian sodu jest zawiązkiem organicznym, śladowe ilości można znaleźć w wielu produktach. Sól sodowa kwasu glutaminowego przypomina białe kryształki, niektórzy producenci korzystają z jego ciekłej wersji. Produkt jest stosowany jako wzmacniacz smaku i sprawia, że np. niezdrowe jedzenie jest tak atrakcyjne dla większości osób. Glutaminian sodu E621 pozytywnie oddziałuje na kubki smakowe, dzięki czemu wzmaga apetyt.
Przedawkowanie soli sodowej kwasu glutaminowego
Glutaminian sodu E621 jest stosowany w większości produktów spożywczych, wykorzystują go restauracje i dodaje się go do przetworzonego jedzenia. W niewielkich ilościach nie jest szkodliwy. Jednak duże stężenie tej substancji w diecie prowadzi do szeregu niepożądanych skutków ubocznych.
Objawy zatrucia glutaminianem sodu E621 to zawroty głowy i migrena. Równie często pojawiają się zaburzenia widzenia oraz zaburzenie równowagi hormonalnej – występuje ono w postaci zmian skórnych. Nadmiar tej substancji w organizmie powoduje nudności, ogólne osłabienie organizmu a nawet bóle w klatce piersiowej.
Jak ograniczyć spożywanie glutaminianu sodu E621?
Należy unikać wysoko przetworzonej żywności i gotowych produktów. Warto podczas zakupów uważnie czytać etykiety – im krótszy jest skład tym lepszej jakości jest produkt. Producenci dodają glutaminian sodu do żywności nie tylko by polepszyć smak ale też, by obniżyć koszty produkcji. Substancja dodatkowo wzmaga łaknienie, co prowadzi do zwiększenia popytu na określone produkty.
Warto zastanowić się, czy trochę droższy produkt nie jest bardziej opłacalny od późniejszych wizyt w gabinecie lekarskim.
Comments are closed.