Zaczynamy od przygotowania solanki – w tym celu do 0,5 l wrzącej wody dodajemy sól, mieszamy do rozpuszczenia i ponownie zagotowujemy. Solankę odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
Kapustę szatkujemy, marchew kroimy na cienkie paski – można ją również zetrzeć na tarce o grubych oczkach. W umytym i wyparzonym słoju, na dnie kładziemy 1 liść laurowy, a następnie warstwę kapusty i marchewki.
Warzywa układamy naprzemiennie, aż do ich całkowitego wykorzystania, dobrze uciskając za pomocą drewnianej łyżki, tłuczka lub po prostu rąk.
Mniej więcej po napełnieniu połowy słoja dodajemy kolejny liść laurowy – ostatni układamy na wierzchu, gdy cały słoik jest już pełny.
Tak przygotowany słój z kapustą zostawiamy na 2 dni w temperaturze pokojowej. Dla bezpieczeństwa dobrze jest włożyć całość do miski, ponieważ w czasie fermentacji solanka może się wylewać. Od czasu do czasu mieszamy zawartość słoika za pomocą noża.
Po 2 dniach słoik zakręcamy i wstawiamy do lodówki na kolejny dzień. Nasza domowa kapusta kiszona jest gotowa! Zawsze w zasięgu ręki, do codziennego wykorzystania – smaczna, tradycyjna i zdrowa.
Comments are closed.