Lubczyk to roślina wieloletnia, która nie ma naturalnych wrogów. Jeżeli pokonasz początkowe trudności, związane z jej uprawą, zapewnisz sobie jej obfity wzrost. Nasz artykuł prezentuje problemy, związane z jej obecnością w ogródku, jak również najlepsze wskazówki, dotyczące ich pokonywania.
Nasiona należy kupować jedynie w pewnych i zaufanych sklepach. Wysiać możemy je zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Przed samym siewem należy zanurzyć je w wodzie na dwie do trzech godzin. Do uprawy warto użyć mieszkanki ziemi kwiatowej z ogrodową.
Podczas wyboru stanowiska, na którym rozpoczniemy uprawę, warto kierować się nasłonecznieniem Lubczyk potrzebuje słońca, lecz lepiej znosi światło pośrednie, charakterystyczne dla bardziej zacienionych terenów w ogrodzie. Roślinę należy chronić przed silnym nasłonecznieniem, które może być dla niej śmiertelne.
10 dobroczynnych skutków, jakie lubczyk ma dla Twojego organizmu:
- wspomaga trawienie,
- reguluje przemianę materii,
- przyspiesza procesy metaboliczne,
- wspomaga wydzielanie żółci,
- eliminuje ryzyko wystąpienia wzdęć,
- sprawdza się w profilaktyce wielu chorób układu krążenia, oczyszczając zarówno krew, jak i naczynia krwionośne,
- usuwa nadmiar wody z organizmu, pozwalając przy tym na normalizację poziomu sodu,
- działa moczopędnie, pomaga w stanach zapalnych pęcherza moczowego, nerek i całego układu wydalniczego,
- oczyszcza układ oddechowy – pomaga w usuwaniu gromadzącego się tam śluzu; ułatwia oddychanie.
Wyciąg z lubczyka jest również pomocny w leczeniu chorób stawów – między innymi reumatyzmu i dny moczanowej. Do spożycia nadają się wszystkie części rośliny, lecz najlepsze efekty daje użycie korzenia.
Herbatka, zaparzona z korzeni lubczyku, pita kilkukrotnie w ciągu dnia, łagodzi wiele problemów zdrowotnych. Znakomicie sprawdzi się na przykład w przypadku grypy, zarówno jako specyfik pity profilaktycznie, jak i pomoc w odzyskaniu zdrowia.
Lubczyk w naszym domu
Nasi przodkowie wykorzystywali lubczyk nie tylko jako składnik sosów, dań mięsnych czy zup, lecz również jako środek, odstraszający szkodniki. Jego liście, zarówno suszone, jak i świeże, były w tym celu wkładane do szafek i komór z żywnością.
Użyj każdej części
Korzenie lubczyka mogą zostać wysuszone, rozdrobnione i zastosowane jako przyprawa do potraw. Liście i łodygi można dodać do sałatek, sosów i bulionów, natomiast młode liście nadadzą potrawom zapach selera,
Można również wysuszyć liście i użyć ich do wykonania różnorakich domowych przypraw i soli smakowych. Zbiór liści jest możliwy w zasadzie przez cały rok, natomiast korzeń zbiera się dopiero w trzecim roku uprawy, po zakończeniu sezonu letniego. Aby uzyskać przyprawę z tej części rośliny należy ją wysuszyć i zmielić.
Lubczyk – jak go uprawiać?
Aby zapewnić sobie dostęp do opisanych wyżej przypraw wystarczy nam uprawa 1 lub 2 roślin. Idealnym okresem na siew jest marzec, najpóźniej kwiecień. Nasiona są stosunkowo łatwo dostępne – znajdziemy je w każdym większym sklepie ogrodniczym lub supermarkecie.
Lubczyk można również rozmnażać z sadzonek. Nie jest to szczególnie trudne – sadzonki wsadzamy do ziemi i pozwalamy się im ukorzenić. Można również kupić gotowe sadzonki i posadzić je w ogrodzie – to chyba najłatwiejsza z omawianych tu opcji.
Lubczyk jest rośliną niezwykle wytrzymałą, nie ma więc przeciwwskazań do tego, by zimował w ogrodzie. Świetnie sprawdzi się na stanowiskach w półcieniu, wilgotnych – warto pamiętać o tym ostatnim, szczególnie w upalne dni.
Liguryjska herbatka lecznicza
1 łyżeczkę liści lubczyku, uprzednio posiekanych, gotuj w 250 ml wody przez około 10 minut. Uzyskany w ten sposób płyn świetnie sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych dróg moczowych. Może być również użyty podczas odtruwania organizmu po nadmiernym spożyciu alkoholu lub nikotyny.
Przyprawa domowa w płynie
Potrzebne składniki:
- lubczyk, łącznie z szypułkami – zastosowana ilość zależy od indywidualnych preferencji,
- 1 łyżeczka soli,
- 400 ml wody,
- 1 łyżeczka świeżego majeranku (w ostateczności może być suszony),
- 2 łyżki oleju słonecznikowego.
Przygotowanie:
Lubczyk dokładnie myjemy i mielimy w maszynce do mięsa. Wkładamy go do garnka, dodajemy wody i gotujemy przez około 15 minut. Uzyskany płyn odcedzamy przez białe płótno, dokładnie go wyciskając. Do płynnej mieszanki dodajemy sól, majeranek i 2 łyżki oleju. Smażymy – aż do uzyskania właściwej konsystencji. Wlewamy do filiżanek i odwracamy do góry nogami. Koncentrat ten może zostać użyty do zup lub sosów.
Comments are closed.