Zakrzepica krwi to groźna choroba, która pojawia się częściej u kobiet niż mężczyzn, jednak u obu płci stanowi duże zagrożenie.
Polega ona na powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych, które upośledzają prawidłowy przepływ krwi w żyłach i tętnicach, a co za tym idzie ograniczają dopływ tlenu do wszystkich narządów i organów. Skrzep krwi jest również groźny w momencie, kiedy oderwie się od miejsca, gdzie powstał.
Wówczas przemieszcza się w krwioobiegu, a jeśli dotrze do płuc, może skutkować nawet śmiercią. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej rozpoznać chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Oto najczęstsze objawy, jakie towarzyszą zakrzepicy krwi i których nie należy lekceważyć:
Wymioty:
Są najczęściej wywołane występowaniem zakrzepu krwi w okolicach podbrzusza. Ta odmiana choroby nazywana jest niedokrwistością krezkową i towarzyszy jej najczęściej silny ból brzucha. Zbyt mała ilość krwi transportowanej do jelit może skutkować pojawieniem się nie tylko nudności, ale także krwi w oddawanym stolcu. Te objawy powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.
Ból w klatce piersiowej:
Jeśli skrzep krwi umiejscowił się w płucach, głęboki wdech powoduje ból i ostre, przeszywające kłucie w klatce piersiowej. Często objaw ten jest mylony z zawałem serca. Ból należy natychmiast zgłosić lekarzowi: w przypadku wystąpienia tych niepokojących objawów najlepiej zgłosić się na pogotowie pod numer 112.
Ból kończyn:
Na pozór błaha dolegliwość może także okazać się objawem postępującej zakrzepicy. Ból często pojawia się podczas chodzenia lub ruchów rękami i dotyczy stóp lub nadgarstków, stąd bywa mylony ze skurczem mięśni. Jest jednak równie niebezpieczny co ból innych części ciała w przebiegu zakrzepicy, dlatego należy go zgłosić lekarzowi.
Kołatanie serca:
Jeśli zakrzep jest obecny w płucach, poza bólem klatki piersiowej możesz odczuwać także kołatanie i nierówną akcję serca. Jest to spowodowane tym, że w te okolice dostarczana jest mniejsza ilość tlenu.
Serce, próbując nadrobić braki, pompuje krew szybciej, co jest odczuwalne przez nas jako kołatanie w klatce piersiowej. Taki objaw należy koniecznie skonsultować z lekarzem.
Kaszel:
Jeśli męczą Cię ataki uporczywego suchego kaszlu, którym towarzyszy duszność i szybsze tętno, możesz doświadczać zatoru płucnego
Obrzęk kończyn:
Jednym z objawów zakrzepicy żył jest puchnięcie kostek u nóg lub nadgarstków.
Zadyszka:
Zakrzep krwi w płucach może skutkować problemami z oddychaniem. Jeśli nie możesz złapać oddechu lub masz problem z jego zaczerpnięcie, powinieneś zasięgnąć opinii lekarza.
Przebarwienia na nogach:
Objawem zakrzepicy bywa zmieniony kolor skóry w postaci ciemnych lub czerwonych przebarwień. Te miejsca bywają także bardziej czułe na dotyk i cieplejsze niż reszta ciała. Czasem towarzyszą im też bóle palców u stóp.
Smuga wzdłuż żył:
Jeśli zauważysz u siebie czerwone linie biegnące wzdłuż żyły, a takie miejsce jest dodatkowo ciepłe w dotyku, najpewniej jest to objaw zakrzepicy. Udaj się bezzwłocznie do lekarza.
Ślepota:
Utrata wzroku w jednym oku lub obu gałkach ocznych może być objawem niedotlenienia siatkówki. Ślepocie mogą towarzyszyć zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi.
Comments are closed.