Proste ćwiczenia o zbawiennych skutkach dla kobiet po 50 roku życia – pomagają w przypadku dolegliwości bólowych stawów oraz pleców

Opisane w artykule ćwiczenia są polecane szczególnie dla kobiet, zwłaszcza tych, które prowadzą siedzący tryb życia. Również osoby, które w trakcie pracy przez cały jej czas stoją i nie wykonują ruchów, będą zadowolone z ich efektów.

Kobiety po pięćdziesiątym roku życia często skarżą się na dolegliwości bólowe miednicy, dolnej części pleców i nerwu kulszowego. Prezentowane tutaj ćwiczenia zaprojektowano zwłaszcza z myślą o nich, chociaż nie ma przeciwwskazań, by również mężczyźni skorzystali z ich dobrodziejstw.

W jakich problemach przyniesie nam ulgę terapia opisana w artykule? Ćwiczenia pomagają w przypadku bólu kolan, pleców i barków. Wiele osób, cierpiących z powodu zapalenia i bólu nerwu kulszowego odczuwa ulgę po ich zastosowaniu. Wzmacniają również mięśnie miednicy, wyszczuplają nogi, poprawiają ukrwienie organizmu, zapobiegając wystąpieniu żylaków. Mogą być również sposobem na relaks po ciężkim dniu.

Ćwiczenia nie wymagają przy tym dużego wysiłku, a ich stosowanie pomaga zlikwidować ból i odblokować nerw kulszowy. Poprawiają również ogólną kondycję kręgosłupa, dlatego specjaliści zalecają, by wykonywać je codziennie.

Należy również zważać na to, że w początkowym okresie wykonywania ćwiczeń nie w każdej pozycji wytrzymasz zbyt długo – jest to całkowicie normalne, zwłaszcza w przypadku osób, które nie ćwiczą regularnie. Chorzy, cierpiący na niektóre schorzenia kręgosłupa powinny również skonsultować nasz program treningowy z lekarzem.

Program treningu

Połóż się wygodnie na plecach i zegnij kolana. Wykonaj wdech. W jego trakcie podnieś rękę, a następnie, podczas wydechu, opuść ją do pozycji początkowej. Wykonuj ćwiczenie, przeznaczając po 30 sekund na każdą rękę.

Ważna uwaga – nie kładź ręki całkowicie na podłodze, a jedynie dotknij jej powierzchni i odłóż dłoń. Ręce będą wówczas cały czas napięte, dzięki czemu utrzymasz pracę mięśni. Kręgosłup powinien w czasie ćwiczenia przez cały czas przylegać do podłogi, nie należy również odrywać od podłoża pleców oraz ramion.

Podnieś jednocześnie obie ręce, tak jak w przypadku opisanego wcześniej ćwiczenia. Staraj się przy tym utrzymać płynność ruchu. Celem tego etapu jest wzmocnienie barków. Ćwiczenie jest również polecane osobom, chorującym na artretyzm lub chorobę zwyrodnieniową. Pomaga też przy bólu barku. Ćwiczyć należy przez jedną minutę.

Ręce ułóż na boki, a następnie przenieś je do pierwotnej pozycji, utrzymując w ciągłym napięciu. Nie kładź ich nigdy na podłodze. Podczas tego ćwiczenia może wystąpić lekkie pieczenie, jednak po jego zakończeniu odczucie to zniknie niemal natychmiast.

Zwróć uwagę na prawidłowe wykonywani wdechów i wydechów oraz na płynność podczas wykonywania ćwiczeń. Ręce trzymaj uniesione i rozłożone na całą szerokość maty. Poruszaj nimi delikatnie, jednocześnie w górę i w dół. Ćwicz przez jedną minutę.

Nie opuszczaj przy tym rąk. Powinny one być rozciągnięte na boki. Dłonie skieruj na dół i kontynuuj „pulsowanie”. Następnie dłonie możesz odwrócić i wykonać inną wersję tego ćwiczenia, poświęcając mu również 1 minutę.

Ręce połóż za głową. Weź głęboki oddech i opuść je płynnym ruchem, nie dotykając przy tym powierzchni podłogi. Ćwicz przez jedną minutę.  W celu wzmocnienia dna miednicy: podnieś jedną z nóg, odsuń ją od ciała, po czym wykonaj nią ruch powrotny. W tym czasie miednica nie może się ruszać. Ćwicz przez 2 minuty z każdą z nóg.

Kolejne ćwiczenie: nogi rozłóż na boki, a następnie delikatnie je złącz. Podczas ich składania utrzymuj napięcie brzucha. Ten ruch usprawnia procesy metaboliczne oraz przepływ limfy.

Wykonywanie opisanych ćwiczeń pozwoli już po kilku dniach odczuć pozytywne dla organizmu skutki.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!